Eko svijest
Autor: Marijana Mazalović, 11. 6. 2020.

U pogledu ekološkog odgoja učenika, u 2.a i 2.b razredu, realiziran je 5.lipnja 2020., Svjetski dan zaštite čovjekova okoliša. Učenici su skupljali plastične čepove tijekom godine te poslali Udruzi oboljelih od leukemije i limfoma u Čakovcu. Preuzeli su ih zaposlenici Čistoća Županja, kojima zahvaljujemo na suradnji! Sakupili smo tri velike crne vreće. Učenici kažu da su mnoge sakupljene čepove već predali na neki način ovoj Udruzi jer nisu očekivali zbog Covida19 povratak u učionice i organiziranu predaju čepova. Učenici, zajedno s roditeljima, pokazali su brigu za okoliš te shvatili svoju vlastitu ulogu i odgovornost u razmišljanju i djelovanju s ciljem zaštite našeg okoliša. Nadalje, učinili smo i hvale vrijedno humanitarno djelo jer za kilogram plastičnih čepova Udruga oboljelih od leukemije i limfoma dobije kunu i 20 lipa. Sakupljanjem plastičnih čepova pomogli smo i odraslima i djeci oboljeloj od leukemije i limfoma da nabave skupocjene lijekove. U ovu akciju uistinu se mogu svi uključiti, sve što trebate učiniti, jeste prikupiti što više plastičnih čepova s boca. Mogu se sakupljati različiti ambalažni čepovi kao što su čepovi od boca vode, sokova, jogurta, ulja, omekšivača… U vremenu u kojem živimo, priroda nam šalje sve jasnije poruke. Učenici poručuju da se i vi na neki način ubuduće uključite u borbu za zaštitu okoliša, razmislite što možete učiniti za prirodu i pozovite svoje prijatelje da vam se pridruže. Ne zaboravite - naše zdravlje i naša budućnost ovise o prirodi! Moramo se probuditi, podići glas i posvetiti prirodi svu našu pažnju - poručuju učenici 2.a i b razreda te njihove učiteljice!

Snježana Jozanović