2023-05-10 07:47:08

PISMO RODITELJIMA

Poštovani roditelji,

vjerujemo da ste svi čuli za tragičan događaj koji se prije tjedan dana dogodio u jednoj osnovnoj školi u Beogradu. Svi smo u šoku, cijeli svijet je u šoku. Pitamo se što je to što potakne dječaka od 14 godina da učini tako nešto. Nepovratno su izgubljeni dječji životi. To nije bila video igrica već stvarnost u kojoj nema povratka. A svi mislimo da je škola mjesto gdje se djeca, učenici  mogu razvijati, učiti, družiti, njegovati svoje talente kroz različite aktivnosti. Na ovaj događaj u Beogradu svi smo reagirali prvo nevjericom i šokom, a zatim smo bili jako tužni. Nažalost, na društvenim mrežama, pojedinci, djeca, mladi  su mislili i drugačije.  Ovo nije šala, ništa nije smiješno. Pokušajte se zamisliti da ste taj dan vi ili vaše dijete bili u toj školi. Netko je preživio, netko nije. Onaj tko je preživio svjedočio je strašnom događaju kojeg će se sjećati cijeli život. Zašto sve to ? Na to pitanje teško je naći odgovor.

Ovim putem vas zato podsjećamo da bi se u školi, ali i na svim drugim mjestima, svi mi trebali osjećati sigurno i biti sigurni. Tome svakako svi mi  trebamo doprinositi. U školi djeca trebaju imati prijatelje, a ne neprijatelje. U školi se svako dijete treba osjećati dobro. Treba se družiti, učiti, radovati se. U slučaju da netko ima bilo kakav problem, ovdje smo da i djeci i vama  pomognemo. U školi se uvijek možete javiti svojoj učiteljici, učitelju, psihologu, pedagogu, ravnatelju. O svemu možemo razgovarati.

Podsjećamo, uvijek je u školi bilo sukoba, ali smo ih uvijek i rješavali, naravno, ako smo za njih znali. Često odrasli, učitelji i roditelji, ne znaju za sukobe među djecom. Želimo vam jasno reći da u svakom sukobu postoji žrtva i  nasilnik, oni koji navijaju, potiču sukob, ali i pasivni promatrači koji kažu „Mene se ovo ne tiče!“. Sukob se tiče svih nas! Danas je netko promatrač, sutra može biti žrtva ili nasilnik. Zaustavimo zajedno takvo ponašanje. Osobito upozoravamo na  komunikaciju putem društvenih mreža. Često svjedočimo međusobnom omalovažavanju, vrijeđanju, prijetnjama djece na društvenim mrežama. Često se to događa u slobodno vrijeme djece, dakle, kada nisu u školi.…Takve poruke su jednako nedozvoljene kao i u stvarnom životu. Djecu svi skupa moramo naučiti da budu obzirni jedni prema drugima. Zamislite kako bi se vi ili vaše dijete osjećali kada bi dobili ružnu poruku. Ponavljamo, učinimo zajedno školu mjestom gdje će se svi dobro osjećati. Čak niti ocjene vaše djece ponekad nisu najvažnija stvar u životu. Pa uvijek je bilo odlikaša i onih koji su imali lošije ocjene. Važno je biti čovjek, osoba koja razumije sebe i druge, pomaže, radi, uporan je, pronašao je sebe u nekom području.

 Zapitajte se što je cilj vašeg djeteta u životu, tko su mu uzori, što želi postići, kako mu vi kao roditelj u tome možete pomoći…? Jesu li mu uzori roditelji, možda neki vrijedni rođak, susjed, prijatelj…ili neki influencer kojeg prati satima i koji krade slobodno vrijeme vašeg djeteta. Koje poruke šalju takve osobe, treba li provesti sate i sate na internetu prateći takve osobe ili igrajući igrice u kojima je ubijanje normalno. Nije normalno. Radi se o izgubljenom vremenu ali i o stalnom gledanju nasilja. A to nije dobro. Zato savjetujemo, neka se djeca bave još više sportom, uključe u neku izvannastavnu ili izvanškolsku aktivnost. Ne dozvolite da im bude dosadno, barem ne predugo,  jer je dosada tada opasna.

Roditelji, budite sa svojom djecom, provodite zajedno što više vremena, čitajte, prošećite nasipom i ugodno razgovarajte, uključite ih u zajedničke aktivnosti u svom domu. Svaki čovjek, pa tako i dijete, treba biti u nečemu uspješan. To je jadna od osnovnih ljudskih potreba. Nije to samo školski uspjeh. Prepoznajte jake strane svog djeteta, potičite razvoj svog djeteta u tom smjeru. Budite uzor svom djetetu, djeca uvijek više vide nego čuju. Djeca gledaju i oponašaju nas odrasle, roditelje, učitelje…Budimo im uzor s našim svakodnevnim navikama. Surađujte sa školom još više i još češće. Dođite fizički na informacije, manje komunicirajte mobitelom s razrednicima. Razgovor uživo je bolji, snažniji i važniji.

Za kraj, želimo reći kako smatramo da je naša škola sigurno mjesto za učenje, razvoj tolerancije, druženje i općenito rast i razvoj djece i mladih. Ponavljamo, svi trebamo doprinijeti tome da to tako i ostane. Podsjećamo, ovdje smo za sve vaše probleme koje samo zajedno možemo uspješno riješiti.

 

U Županji 9.5.2023.godine

Pedagog: Ljiljana Oršolić, prof.                                                          Ravnatelj:

Psiholog: Ivana Perišić Juzbašić, mag. psych.               Vladimir Jozanović, prof.


Osnovna škola Ivana Kozarca Županja