LEKTIRA IZ VREĆICE: Kako putovati kroz vrijeme - čitaj!
Autor: Marijana Mazalović, 15. 1. 2024.

Učenici  2. b razreda u mjesecu prosincu, čitali su knjigu po vlastitom izboru. Dogovorili smo da ćemo na kraju mjeseca imati Božićni sajam i predstaviti svoje djelo.

Slijedili smo upute za rad. Kao prvo pročitali smo lektiru u zadanome roku. Nabavili smo papirnatu vrećicu ili „škanicl“.  Što su učenici 2. b napravili s vrećicom? Prednju stranu vrećice oslikali su kao naslovnicu tehnikom prema vlastitim izboru, s podatcima o naslovu i autoru . Na stražnju stranu vrećice napisali su kratki osvrt, odnosno vlastito mišljenje o pročitanom djelu (podatci o autoru, naslov djela, ukratko predstaviti sadržaj djela, vrsta djela, tema djela).

Na jednu bočnu stranu vrećice napisali su i objasnili zašto im se književno djelo svidjelo i razlog zbog kojega bi ga preporučili drugima za čitanje. Na drugu bočnu stranu vrećice napisali su neku zanimljivu rečenicu ili misao koja im se iz djela svidjela te obrazložili svoj odabir. U vrećicu su stavili do pet predmeta koje imamo kod svoje kuće, a povezani su s djelom, odnosno spominju se u njegovom sadržaju. Tijekom usmenoga izlaganja pred razrednim odjelom i učiteljicom, prikazali su svoj  likovni i kreativni uradak na vrećici, a zatim vadili jedan po jedan predmet iz vrećice i obrazložili svoje odabire predmeta i njihovu vezu sa sadržajem književnoga djela. Na taj način potaknuli su i ostatak razreda na slušanje onoga što će im oni sami ispričati.

Sve navedeno unijelo je  vedrije i veselije ozračje u naš rad i svakodnevicu te učinilo da sat lektire u našoj učionici postane popularniji i omiljeniji sat. Najviše se vesele oni koji kažu da su pročitanu knjigu preporučili nekom drugom, a to je najbolji dio cijelog ovog neobičnog putovanja.

A koliko - možete i pogledati na linku: https://animoto.com/play/KBRMeTr6GTsYrvImzTb8LQ

U priloženim dokumentima pogledajte slike vrećica.

Pripremila: učiteljica Snježana Jozanović

Priloženi dokumenti: