« Ožujak 2024 »

Školovanje u Kini
Autor: Marijana Mazalović, 11. 1. 2022.

Dvaput sam doživio da se osoba koja ode u inozemstvo vrati i priča nam o tome. Inače je stereotip u medijima da osoba koja odlazi van jedne kulture, zajednice, itd. nikada se ne vrati u tu matičnu zajednicu. Prije nekoliko dana sam popričao sa svojim prijateljem, tema je bila: „Kako ti je bilo u Kini?“. Nakon nekih sat vremena, dobio sam odgovore.

Za početak, reci mi nešto više o sebi.

Ja sam Lovro Holmik, imam 14 godina i  6. razred sam pohađao u Kini i išao u međunarodnu školu. Sada sam 8. razred.

Dobro. Sada na prava pitanja. Koji je razlog za tvoju selidbu u Kinu?

Tata mi je radio u Kini pa smo se moja mama i ja preselili tamo, ona je radila u istoj školi u koju sam i ja išao. To je bilo veoma zanimljivo.

Aha. Možeš li mi reći neke stvari koje su ti bile bolje ili lošije u Kini nego u Hrvatskoj? Možda i neke različitosti između Županje i Šangaja.

Pa sve je bilo dobro do korone, zatim su nas stavili u 'lockdown' i postalo je pomalo dosadno, ali su se oni riješili korone dosta brzo tako da to nije toliko dugo trajalo. Par razlika u životu je to što ne možeš cijeli grad preći biciklom i to što se moraš dogovorit s ljudima za druženje ili nešto slično jer se na ulici vrlo rijetko samo 'naleti'.

Interesantno, reci mi…kako se zvala škola koju si pohađao u Kini?

Zvala se SLAS tj. Shanghai Livingston American School.

Jesi li morao upisati izvanškolske aktivnosti? Ako da, koje?

Morao sam se upisati u gudački orkestar.

.Jesi li doživio "culture shock" kada si došao u Kinu?

Pa i nisam te godine zato što sam ljeto prije premještaja otišao (s mamom) kod tate na par tjedana, onda jesam doživio 'culture shock' jer im je kultura podosta drugačija od naše (ali ne u lošem smislu naravno).

Super. Možeš li mi reći koji ti je bio najdraži predmet u toj školi?

Tjelesni, glazbeni i informatika, teško mi je odabrati najdraži zato što su svi bili super.

Reci mi neke razlike između naše škole u Hrvatskoj i njihove škole u Kini.

Pa ima razlike, na primjer oni su imali sate od 90 min i imali bi po 4 sata na dan, jedan dan bi bila 4 predmeta i drugi dan druga 4, to su zvali A i B dani. [A and B days.]

Ako budeš imao priliku, bi li se vratio u Šangaj?

Iako mi je bilo super tamo, ovdje mi je ipak bolje zato što su mi tu obitelj i prijatelji.

Kada si bio u Kini, jesu li ti nedostajali prijatelji u Hrvatskoj?

Naravno da jesu, ali bismo se redovno čuli preko mobitela i takvih stvari.

Na koji način se ocjenjivalo u Kini?

Malo kompliciranije od našeg, osim što su koristili slova A=5, B=4, C=3, D=2, F=1, njihov “prosjek” se zvao GPA (ako se dobro sjećam, grade point average) i bilo je više faktora uključeno u to osim samo ocjena, npr. testovi, zadaće, projekti, različito doprinose GPA-u.

Imaš li možda neku zanimljivost o školi?

Škola je bila podijeljena po principu Harry Potter kuća, tako da su bile igre organizirane oko toga.

Samo zbog imena već mogu nešto pretpostaviti, ali evo pitanje. Je li škola bila privatna ili javna?

Škola je bila privatna.

Jeste li morali nositi uniforme u toj školi?

Jesmo, to jest samo majice su bile važne, a hlače bi morale biti ili crne ili tamno plave boje [ako se dobro sjećam].

Hvala ti što si odvojio svoje vrijeme i odgovarao na pitanja. Evo zadnje pitanje. Po čemu ćeš pamtiti svoje školske dane u Kini?

Bilo mi je zadovoljstvo. Školske dane u Kini ću pamtiti po tome kako sam upoznao doista puno ljudi, vidio posve različitu i zanimljivu kulturu, proputovao Kinom i njezinim susjednim zemljama.

Napisao i intevjuirao Vedran Ćorluka, 8.b.