Obilježen Svjetski dan mentalnog zdravlja 2023.
Autor: Marijana Mazalović, 26. 10. 2023.

Povodom Svjetskog dana mentalnog zdravlja koji se diljem svijeta obilježava 10. listopada, školska psihologinja je pripremila niz aktivnosti za učenike i učitelje koje su se realizirale na sam dan obilježavanja, ali i danima poslije. U holu škole su bili izloženi prigodni informativni i interaktivni posteri uz pomoć kojih su učenici mogli:

• nešto novo saznati (npr. razliku između psihologa i psihijatra, kako jednostavnim koracima unaprijediti svoje mentalno zdravlje, što je strah od stigmatiziranja)
  • uzeti neku motivacijsku poruku kao misao vodilju kroz dan i pozitivnu iskricu u pogledu jačanja slike o sebi
  • ostaviti neku pozitivnu poruku za drugoga i pokrenuti val ugodnih emocija, smijeha i raspoloženja
  • sudjelovati u desetodnevnom izazovu (Brini o svom mentalnom zdravlju!) u kojem se kroz dnevne zadatke htjelo učenike potaknuti da razvijaju naviku brige za vlastito mentalno zdravlje
  • neke od svojih briga podijeliti s malim čudovišnim BRIGOjedcom (prigodno izrađenim likom koji voli jesti dječje male i velike brige)

Pojedini učenici 6. razreda sudjelovali su u kvizu o mentalnom zdravlju za vrijeme kojeg su imali priliku saznati više o ovoj temi te osvijestiti svoje mitove i predrasude o osobama koje imaju poteškoće mentalnog zdravlja. S učenicima drugog, četvrtog te sedmih i osmih razreda obrađivale su se razne teme iz područja mentalnog zdravlja: Kako se nositi s neugodnim osjećajima? / Biti u ravnoteži u virtualnom i medijskom okruženju / Slika o sebi / Kako se riješiti briga?

Pored toga, školska psihologinja svaku srijedu u listopadu „otvorila je vrata svoga ureda“ ostavivši mogućnost učenicima da nenajavljeno individualno ili grupno dođu s ciljem upoznavanja, razgovora, druženja, relaksacije.

Naša nastojanja da radimo na brzi za mentalno zdravlje naših učenika nastavljamo i dalje, obogaćeni novim iskustvima, poticajima i znanjima proizašlim iz ovogodišnjih aktivnosti.

Podsjetimo, Dan mentalnog zdravlja obilježava se s ciljem senzibiliziranja javnosti za probleme mentalnog zdravlja, educiranja, informiranja i podizanja svijesti o potrebi i načinima skrbi za mentalno zdravlje.

Školska psihologinja: Ivana Perišić Juzbašić